Vážené študentky, vážení študenti,
na voľné témy je možné prihlásiť sa cez MAIS od decembra.
JUDr. Ingrid Lanczová, PhD. (inge.lanczova [at] gmail.com)
Školenie siedmich bakalárskych prác.
1) Détente v 60-tych až 80-tych rokoch 20. storočia (Détente from the 1960s to the 1980s) OBSADENÉ: Kristína Grófová
Anotácia: Študent predstaví v práci dôvody Studenej vojny, súvisiacu problematiku zbrojenia a následného uvoľňovania napätia medzi najväčšími zbrojiteľmi. Osobitne sa zameria na vybrané právne dôsledky, ktoré táto situácia priniesla.
2) Retribučný proces s Alexandrom Machom (The Trial of Alexander Mach) OBSADENÉ: Juraj Hanzalík
Anotácia: Práca je zameraná na rozbor retribučného procesu s ministrom vnútra, podpredsedom vlády a hlavným veliteľom Hlinkových gárd počas existencie Slovenského štátu, Alexandrom Machom, a to na podklade analýzy obžaloby, obhajoby a rozsudku.
3) Právna obyčaj ako formálny prameň práva v slovenských právnych dejinách (Legal Custom as a Formal Source of Law in Slovak Legal History) OBSADENÉ: Aneta Muráriková
Anotácia: Práca skúma právnu obyčaj ako prameň práva na území Slovenska na podklade základných míľnikov, najmä ako Opus Tripartitum (spísanie krajinského šľachtického obyčajového práva, ktoré zároveň obsahovalo teoretické poznatky o právnej obyčaji), Dočasné pravidlá Judexkuriálnej konferencie z roku 1861 (zotrvanie pri uhorskom obyčajovom práve po ére Bachovho absolutizmu), Občiansky zákonník z roku 1950 (prekonanie právnej obyčaje na území Slovenska v poslednom odvetví - občianskom práve hmotnom).
4) Zmluva o ochrannom pomere medzi Nemeckou ríšou a Slovenským štátom z roku 1939 (The Treaty of Protection Between Germany and the Slovak State of 1939) OBSADENÉ: Ema Urminská
Anotácia: Práca analyzuje tzv. Schutzvertrag - Zmluvu o ochrannom pomere medzi Nemeckou ríšou a Slovenským štátom č. 226/1940 Sl. z. Predmetom skúmania budú jej jednotlivé články, a to v širšom historickom kontexte, ktorý sa bude skúmať aj štúdiom dobovej tlače.
5) Cesta k rovnoprávnosti žien a mužov na území Slovenska od 19. storočia (The Path to Equality Between Women and Men in the Territory of Present-day Slovakia Since the 19th Century) OBSADENÉ: Oskar Dinga
Anotácia: Práca analyzuje jednotlivé kroky na ceste k zrovnoprávneniu mužov a žien v slovenských právnych dejinách, a to prostredníctvom míľnikov ako zák.čl. XXIII/1874, Ústava z roku 1920 a Ústava z roku 1948 vo svetle dobovej praxe.
6) Dedičstvo Versaillskej zmluvy - reparácie a vývoj ich platieb (The Legacy of the Treaty of Versailles - Reparations and the Evolution of Their Payments) OBSADENÉ: Martin Mikulička
Anotácia: Versaillská zmluva z roku 1919 predstavovala zásadný krok v povojnovom usporiadaní Európy, ktorý okrem iného stanovil vysoké reparácie pre Nemecko ako vinníka rozpútania prvej svetovej vojny. Keďže reparácie boli označované ako likvidačné pre nemeckú ekonomiku, podnietili sa úsilia o ich zmiernenie. Dôležitou snahou bol Dawesov plán z roku 1924, ktorý mal za cieľ stabilizovať nemeckú ekonomiku a uľahčiť splácanie reparácií. Ďalej práca skúma Youngov plán z roku 1929, ktorý mal ambíciu reformovať reparácie a zmierniť tlak na Nemecko v súvislosti s ich splácaním. Bakalárska práca tak okrem stanovenej povinnosti zaplatiť reparácie skúma kroky, ktoré viedli k ich úspešnému splateniu v roku 2014.
7) Proces tvorby Všeobecnej deklarácie ľudských práv (Drafting of the Universal Declaration of Human Rights) OBSADENÉ: Vanesa Nováková
Anotácia: Práca sa zameriava na proces tvorby Všeobecnej deklarácie ľudských práv s osobitným prihliadnutím na jej autorov a vplyv týchto autorov na jednotlivé časti Deklarácie.
JUDr. Ing. Dominika Moravcová, MBA (dominika.moravcova [at] truni.sk)
Školenie šiestich bakalárskych prác:
1) Akt o digitálnych službách a jeho vplyv na ochranu maloletých na internete (The Digital Services Act and its Impact on the Protection of Minors Online) OBSADENÉ: Kupčíková Katarína
JUDr. Hana Sopko, LL.M. (advokátka - prihlásiť sa na tému je potrebné mailom na inge.lanczova [at] gmail.com)
Diplomová práca:
1) Výkon záložného práva (The Enforcement of the Lien) VOĽNÁ
Anotácia: Výkon záložného práva je dôležitým inštitútom v oblasti vymáhania pohľadávok ako aj pre dynamiku realitného trhu a investorov. V diplomovej práci je potrebné zamerať sa na celkový proces výkonu záložného práva, jeho časový harmonogram a zákonné limity. Študent by mal podrobne rozobrať jednotlivé spôsoby výkonu záložného práva a porovnať ich výhody, nevýhody a prínos pre veriteľa. Uvedená tematika je bohato riešená aj v judikatúre, čo je potrebné obsahovo zohľadniť.
JUDr. Nikola Ďurčiková (právnička z organizácie Zvierací ombudsman - prihlásiť sa na témy je potrebné mailom na inge.lanczova [at] gmail.com)
Anotácia: Väzba je výrazným obmedzením osobnej slobody osoby, ktorá sa v tom čase považuje za nevinnú. Podmienky a rozsah obmedzenia základných práv a slobôd určuje primárne Ústava Slovenskej republiky a Trestný poriadok, avšak ich reálne uplatňovanie, ako aj uplatňovanie medzinárodných zmlúv, závisí od postupu všeobecných súdov. Tento postup môže následne preskúmať Ústavný súd SR v rozsahu svojej právomoci. Predmetom záverečnej práce preto bude analýza aktuálnej rozhodovacej činnosti, primárne Ústavného súdu SR, v tejto oblasti, vrátane vyhodnotenia toho, akým smerom sa reálna ochrana osobnej slobody vyvíja a aká je jej aktuálna úroveň.
2) Podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody v judikatúre slovenských súdov (Parole in the Slovak Case-Law) OBSADENÉ: Bc. Stela Kučáková
Anotácia: Podmienečným prepustením z výkonu trestu odňatia slobody môže byť odsúdená osoba prepustená z výkonu trestu ešte predtým, ako sa celý výkon trestu vykoná. Predpokladom takéhoto postupu je preukázanie splnenia troch zákonných podmienok v zmysle Trestného zákona. O podmienečnom prepustení rozhodujú všeobecné súdy, avšak ich postup a rozhodnutia môžu byť následne predmetom preskúmania Ústavným súdom SR. Predmetom záverečnej práce preto bude analýza aktuálnej rozhodovacej činnosti, primárne Ústavného súdu SR, v tejto oblasti, vrátane jej komparácie s rozhodovacou činnosťou Ústavného súdu ČR.
Anotácia: Práca by mala byť vypracovaná z pohľadu zástupcu právnického povolania pri výkone svojej činnosti z dôrazom na Slovenskú republiku, ale aj príkladmé porovnanie s vybranými právnickými povolaniami v zahraničí. Práca sa zameria na zmapovanie aktuálneho stavu elektronizácie, skúsenosti, prínosy, umelú inteligenciu, legislatívne a technické bariéry, ako aj vzdelávanie zástupcov právnických povolaní v oblasti elektronizácie. Dôraz sa bude klásť taktiež na prístup k jednotlivým informáciám z tejto oblasti tak, aby to nebolo na úkor prístupu k spravodlivosti. Práca sa vo svojej časti bude zaoberať aj porovnaním papierového a elektronického sveta z dôrazom na rýchlosť, bezpečnosť, spravodlivosť a efektívnosť.
2) Prístup k elektronickej spravodlivosti (Access to E-Justice): OBSADENÉ: Patrik Perička
Anotácia: Práca by mala byť vypracovaná z pohľadu konečného spotrebiteľa služby – občana fyzickej osoby, alebo podnikateľa fyzickej alebo právnickej osoby, ale iného súkromnoprávneho subjektu z dôrazom na Slovensko, alebo aj s príkladným porovnaním s vybranými občanmi či súkromnoprávnymi subjektami v zahraničí. Práca sa zameria na zmapovanie aktuálneho stavu elektronizácie, skúsenosti, prínosy, umelú inteligenciu, legislatívne a technické bariéry, ako aj vzdelávanie takýchto subjektov v oblasti elektronizácie. Dôraz sa bude klásť taktiež na prístup k jednotlivým informáciám z tejto oblasti tak, aby to nebolo na úkor prístupu k (elektronickej) spravodlivosti. Práca sa vo svojej časti bude zaoberať aj porovnaním papierového a elektronického sveta z dôrazom na rýchlosť, bezpečnosť, spravodlivosť a efektívnosť.