Skočiť na hlavný obsah

Vedeckovýskumná činnosť Katedry HPaPM

Katedra historického práva a právnej metodológie je v rokoch 2023-2027 riešiteľským pracoviskom grantu APVV č. 22-0079 Premeny právnej vedy - historické a súčasné podoby právnej vedy a vedeckosti práva.
Cieľom projektu má byť komplexný pohľad na právnu vedu - jednak na právo ako normatívny systém (ktorý skúma v rámci právnej vedy tzv. právna dogmatika, svojou povahou humanitnovedná disciplína), ako aj právne javy, ktoré sa viažu k právu – t.j. aj otázky tvorby, realizácie a aplikácie práva, ktoré sú však zároveň nielen súčasti a predmety právnej vedy, ale aj súčasti právnej praxe, ktoré pracujú aj inými metódami než sú metódy právnej dogmatiky - využívajú aj spoločenskovedné metódy.

Katedra historického práva a právnej metodológie je v rokoch 2023 - 2025 riešiteľským pracoviskom grantu KEGA č. 003TTU-4/2023 Pramene práva v období ľudovej demokracie a socializmu (1948 - 1989) – tvorba vysokoškolských učebníc a rozvíjanie zručností práce s právnymi predpismi. Projekt je zameraný na zvýšenie kvality vzdelávacieho procesu právno-historických predmetov a právno-metodologických predmetov vyučovaných v rámci študijného odboru právo s prihliadnutím na rozvoj potrebných zručností práce s právnym textom. Projekt nadväzuje na vykonanú úpravu študijného programu a novú štruktúru skladby právno-historických a metodologických predmetov.
Osobitnú pozornosť venuje rozvoju zručností študentov, konkrétne ich príprave na prácu s právnym textom v jeho osobitnom členení, osobitnej právnickej terminológii, práci s intertemporálnymi ustanoveniami, práci s elektronickými zdrojmi (Zbierka zákonov, vyhľadávanie súdnych rozhodnutí, vyhľadávanie dôvodových správ k právnymi predpisom) a pod. Uvedené zručnosti sú zručnosťami prenositeľnými a naviazanými na celé nasledujúce štúdium a právnu prax. Výstupy projektu (manuál pre študenta – Práca s prameňom práva, vysokoškolské učebnice zamerané na pramene práva v 20. storočí) sú priamo využiteľné vo výučbovom procese a v rámci tvorby záverečných prác študentov. Výstupy projektu budú voľne prístupné (všetky budú on-line) a využiteľné nielen pre študentov Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, ale aj pre iných záujemcov z radov študentov, odbornej či laickej verejnosti. Projekt má ambíciu podpory on-line vzdelávania, prepojenia vedy s praxou, objektivizácie a konfrontácie poznatkov študentov potrebných pre zaujatie hodnotových postojov.

Katedra historického práva a právnej metodológie je v rokoch 2022-2025 riešiteľským pracoviskom grantu VEGA č.1/0202/22 Teórie spravodlivej vojny učencov Salamanskej školy a ich odkaz v moderných teóriách spravodlivej vojny a modernom vojnovom práve. Predstavitelia španielskej/druhej/neskorej scholastiky (16. – 17. storočie), významnej teologicko – filozofickej školy, známej aj ako Salamanská škola, sa zaoberali celým dobovým poznaním, pričom pozornosť venovali aj témam, ktoré by sme dnes zaradili do oblasti záujmu právnej vedy. Jednou z nich bola spravodlivá vojna. Učenci Salamanskej školy vytvorili teórie spravodlivej vojny, ktoré sú relatívne komplexné (zahŕňajú výklady o ius ad bellum, ius in bello i ius post bellum) a anticipujú rôzne prvky moderných teórií spravodlivej vojny, ako aj moderného vojnového práva. Účelom projektu je systematicky analyzovať teórie spravodlivej vojny salamanských učencov a identifikovať ich odkaz v moderných teóriách spravodlivej vojny a modernom (pozitívnom) vojnovom práve. Projekt prispeje k poznaniu historickej, avšak do súčasnosti výrazne presahujúcej medzinárodnoprávnej, ako i teoreticko-právnej problematiky, ktorá sa u nás (a ani v širšom stredoeurópskom priestore) dosiaľ bližšie neskúmala.

Katedra historického práva a právnej metodológie sa v rokoch 2024-2025 podieľa na projekte ‘Continuity and Discontinuity of Legal Systems after WWII in Czechoslovakia, Hungary and Poland: The Difficult Heritage (1944/1945-1989),’ ktorý je spolufinancovaný českou, maďarskou, poľskou a slovenskou vládou prostredníctvom Vyšehradskému grantu z medzinárodného Vyšehradského projektu, za účelom udržateľnej regionálnej kooperácie v strednej Európe. 

The project on topic ‘Continuity and Discontinuity of Legal Systems after WWII in Czechoslovakia, Hungary and Poland: The Difficult Heritage (1944/1945-1989),’ is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

https://www.visegradfund.org/

Professor Gábriš, Professor Laclavíková and Associate Professor Vyšný will participate in the international conference “Continuity and Discontinuity of Legal Systems after WWII in Czechoslovakia, Hungary and Poland: The Difficult Heritage (1944/1945-1989).“ The conference will take place in Kraków between 3 and 5 February 2025.

 

The lectures of Professor Gábriš and Dr. Lanczová, recorded under the previous Visegrad Project on the topic "Continuity and Discontinuity of Pre-war Legal Systems in the Postwar Successor States (1918–1939)", are available here: https://wyznaniowe.law.uj.edu.pl/lectures-on-line-inter-war-law-in-czec…

 

 

Katedra historického práva a právnej metodológie ponúka možnosť študentom zúčastniť sa na vedeckom živote Katedry, prostredníctvom semestrálnych stáží: