Skočiť na hlavný obsah

Témy záverečných prác, ktoré sa zapisujú v ak. roku 2023/2024 a budú obhajované v ak. roku 2024/2025 na KDP

Vážené študentky, vážení študenti,
 
prehľad obsadených a neobsadených tém záverečných prác, ktoré sa zapisujú v ak. roku 2023/2024 a budú obhajované v ak. roku 2024/2025 na Katedre dejín práva nájdete nižšie.
 
prof. JUDr. Tomáš Gábriš, PhD. LLM.MA. 4 BP, 3 DP = spolu 7 ZP

prof. JUDr. Miriam Laclavíková, PhD. 4 BP, 3 DP = spolu 7 ZP
doc. JUDr. PhDr. Adriána Švecová, PhD. 6 BP, 2 DP = spolu 8 ZP
doc. JUDr. Peter Vyšný, PhD. Ph.D. 6 BP, 2 DP = spolu 8 ZP
JUDr. Ingrid Lanczová, PhD. 3 BP, 2 DP = spolu 5 ZP
JUDr. Patrik Hrbek 2 BP = spolu 2 ZP
JUDr. Jakub Löwy, PhD., LLM 0 BP, 2 DP = spolu 2 ZP
JUDr. Jozef Kolárik, PhD. 1 BP, 1 DP = spolu 2 ZP

 

prof. JUDr. Tomáš Gábriš, PhD. LLM. MA

Komunikácia: osobne cez konzultačné hodiny

Témy DP:

1. Vyvlastnenie a výkup pozemkového vlastníctva v rokoch 1945-1950 v optike súdnej praxe - VOĽNÁ
Expropriation and Buy-out of Land in the Court Practice between 1945 and 1950
Anotácia: Práca sa zameria na problém zásahov do vlastníckeho práva k pôde po roku 1945, počnúc konfiškáciami, a následne vyvlastneniami a výkupmi. Platnosť uvedených právnych úkonov je dnes spochybňovaná v súdnej praxi. Pritom hrá významnú rolu poznanie priebehu a postupu jednotlivých druhov konaní, ktorými sa zasahovalo do vlastníckeho práva k pôde. Práca objasní, aké skutočnosti sú významnými pre dnešné posudzovanie platnosti jednotlivých uvedených zásahov do vlastníctva. 

2. Relikty socialistického práva v Občianskom zákonníku - OBSADENÁ - Bc. Sergej Minčík
Relics of Socialist Law in the Civil Code
Anotácia: Občiansky zákonník Slovenskej republiky je recipovaným pôvodným československým zákonníkom z roku 1964, ktorý síce prešiel početnými novelizáciami, avšak mnohé ustanovenia zostali v podstate nezmenené od jeho prijatia v roku 1964. Cieľom práce je identifikovať tieto dodnes platné ustanovenia, ktoré vychádzajú z inej koncepcie práva a vzťahu verejného a súkromného práva, než aká platí dnes. Zlyhávajúca rekodifikácia občianskeho práva hmotného tak spôsobuje to, že v SR stále platia niektoré relikty socialistického právneho myslenia a socialistického občianskeho práva.

3. Národné kultúrne pamiatky a ich právny režim - VOĽNÁ
National Cultural Monuments and Their Legal Regime
Anotácia: Osobitná právna úprava kultúrneho dedičstva je problematikou na pomedzí správneho práva, občianskeho práva a histórie, resp. dejín umenia. Cieľom tejto úpravy je vytvoriť špecifický režim pre národné kultúrne pamiatky, ich identifikáciu, ochranu a nakladanie s nimi. Cieľom práce má byť posúdenie, do akej miery nastavený právny režim vyhovuje účelu sledovanej právnej úpravy a do akej miery dosahuje proporcionalitu pri vyvažovaní záujmov štátu a jednotlivca na špecifickom režime týchto objektov.  

Témy BP:
1. Komparácia krajinského procesného práva Uhorského a Českého kráľovstva v 17. storočí - OBSADENÁ - Jessica Obšajtová
Comparison of Procedural Law of Nobility in the Hungarian and Czech Kingdoms in the 17th Century
Anotácia: Uhorské aj České kráľovstvo sa vyznačujú existenciou kompilácie krajinského procesného práva zo 17. storočia, pričom obe tieto kompilácie sú dnes dostupné v slovenskej a českej jazykovej verzii. To umožňuje komparovať inštitúty a princípy procesného práva týchto dvoch susediacich krajín, a zistiť, či sú budované na rovnakých východiskách, vrátane miery inšpirácie rímsko-kánonickým procesom.

2. Právne prvky v slovenskom folklóre - OBSADENÁ - Miroslava Mrázová
Legal Elements in Slovak Folklore
Anotácia: Ľudové rozprávky, príslovia a porekadlá, ale aj detské hry, obsahujú v sebe podľa názorov niektorých teoretikov zakódované prvky minulého sveta, vrátane prvkov právnych. Rôzne aspekty spravovania spoločnosti, postavenia spoločenských vrstiev, vlastníctva, zmluvných a zodpovednostných vzťahov, vrátane trestnoprávneho sankcionovania, je možné v týchto zdrojoch identifikovať a priblížiť tak aj z tohto pohľadu mieru dobového chápania a akceptovania vtedy platného práva.

3. Stredoveké legendy a kroniky ako prameň poznania práva - OBSADENÁ - Zuzana Chovaníková
Medieval Legends and Chronicles as Sources of Knowledge of Law
Anotácia: Tradičné členenie druhov prameňov práva, kam sa počítajú aj pramene poznania práva, považuje za takéhto pramene osobitne najmä stredoveké legendy a kroniky. Je pravdou, že v nich je možné identifikovať nielen opis dobových štátoprávnych prvkov, ale potenciálne aj prvkov súkromného a trestného práva. CIeľom práce je identifikovanie historických právnych inštitútov a aspektov v slovenských prekladoch stredovekých legiend a kroník z územia Uhorska.   

4. Právne a morálne aspekty plagiátorstva - VOĽNÁ
Legal and Moral Aspects of Plagiarism
Anotácia: Podoby a druhy plagiátorstva, s ktorými sa možno v dnešnej vedeckej a odbornej činnosti stretnúť, neboli doteraz podrobnejšie kategorizované a analyzované z právneho pohľadu ich možného postihu a následkov. Za týmto účelom je potrebné preskúmať jednak druhy plagiátorstva, ale následne aj dotknuté aspekty práva duševného vlastníctva, ako aj jeho ochranu prostriedkami správneho a trestného práva, ale i internými úpravami vysokých škôl, osobitne Trnavskej univerzity.  

 

prof. JUDr. Miriam Laclavíková, PhD.

komunikácia: mailom na adrese miriam.laclavikova [at] truni.sktarget="_blank" a po predchádzajúcej dohode mailom cez MS Teams

Témy DP:
1. Urážka prezidenta republiky (právnohistorická genéza trestného činu v 20. storočí) - OBSADENÁ - Bc. Michal Domanický
Insulting the President of the Republic (Legal-Historical Genesis of the Crime in the 20th Century)
Anotácia: Diplomová práca vyhodnotí v rámci právno-historického vývoja premeny trestného činu urážky prezidenta republiky v rámci jednotlivých kódexov. Nevyhnutne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať prienik ideológie do zmeny chápania a poslania daného trestného činu.

2. Socialistická práva veda a úprava rozvodu manželstva - VOĽNÁ
Socialist Jurisprudence and the Regulation of Divorce
Anotácia: Diplomová práca sa zameria na socialistickú právnu vedu vo vzťahu k úprave rozvodu manželstva, teda zameria sa na obdobie po socialistickej rekodifikácii rodinného práva zákonom o rodine č. 94/1963 Zb. Všimne si výkladové problémy a skonfrontuje ich s problémami súdnej praxe.

3. Socialistická právna veda a bezpodielové spoluvlastníctvo manželov - VOĽNÁ
Socialist Jurisprudence and the Regulation of Matrimonial Property
Anotácia: Diplomová práca sa zameria na socialistickú právnu vedu vo vzťahu k úprave inštitútu bezpodielového spoluvlastníctva manželov, teda zameria sa na obdobie po socialistickej rekodifikácii občianskeho práva zákonom o rodine č. 40/1964 Zb. Všimne si výkladové problémy a skonfrontuje ich reflexiu v súdnej praxi.

Témy BP:
1. Velezrada (právnohistorická genéza trestného činu v 20. storočí) - OBSADENÁ - Dominika Münnichová
Treason (Legal-Historical Genesis of the Crime in the 20th Century)
Anotácia: Bakalárska práca vyhodnotí v rámci právno-historického vývoja premeny trestného činu velezrady v rámci jednotlivých kódexov. Osobitne sa zameria aj na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať prienik ideológie do zmeny chápania a poslania daného trestného činu.

2. Poburovanie proti republike (právnohistorická genéza trestného činu v 20. storočí) - VOĽNÁ
Sedition Against the Republic (Legal-Historical Genesis of the Crime in the 20th Century)
Anotácia: Bakalárska práca vyhodnotí v rámci právno-historického vývoja premeny trestného činu poburovania proti republike v rámci jednotlivých kódexov. Osobitne sa zameria aj na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať prienik ideológie do zmeny chápania a poslania daného trestného činu.

3. Ochrana demokracie a zákon na ochranu republiky z roku 1923 (reflexia súdnej praxe) - OBSADENÁ - Sebastián Bojňanský
Protection of Democracy and the Act on the Protection of the Republic of 1923 (Judicial Practice)
Anotácia: Bakalárska práca vyhodnotí hodnotu demokracie a jej ochranu stelesnenú do viacerých ustanovení zákona na ochranu republiky č. 50/1923 Zb. z. a n. Všimne si premeny v rámci medzivojnového vývoja, zameria sa na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať prvky militantnej demokracie.

4. Kulak/dedinský boháč ako triedny nepriateľ v 50. rokoch 20. storočia v Československu (reflexia súdnej praxe) - OBSADENÁ - Nikola Fabová
The Kulak/Village Rich Man as a Class Enemy in Czechoslovakia in the 1950s (Judicial Practice)
Anotácia: Bakalárska práca identifikuje a určí koncept triedneho nepriateľa v podobe kulaka – dedinského boháča v odbornej a propagačnej spisbe. Všimne si normatívnu bázu
procesu združstevňovania a kolektivizácie dediny, vytvorenie nového konceptu nepriateľov tohto procesu. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa v zmysle jednotlivých súdnych rozhodnutí konfrontovať znaky určené v odbornej a propagačnej spisbe so znakmi určenými v súdnej praxi.

 

doc. JUDr. PhDr. Adriána Švecová, PhD.

Komunikácia: emailom alebo osobne v čase konzultačných hodín

Témy DP:

1. Princíp odvety na Slovensku v rokoch 1945 až 1947 v dobovej súdnej praxi retribučného súdnictva - VOĽNÁ
The Principle of Retaliation in Slovakia between 1945 and 1947 in the Contemporary Retributive Justice Practice
Anotácia: Retribučné súdnictvo predstavuje výnimočný druh legislatívy, ktorá sa mala vysporiadať po II. sv. vojne s jej negatívnymi dôsledkami spolupráca s nepriateľom v podobe nemeckých okupantov a počas pôsobenia vo vojnovej Slovenskej republike a počas SNP. Tým, že Slováci si 14. marca 1939 vytvorili vlastný, nedemokratický režim v Slovenskom štáte, resp. republike, vytvoril sa priestor v postupne budovanie autokracii na viaceré formy kolaborácie s režimom ale aj s Nemcami. Práca ma za cieľ na príklade vybranej judikatúry slovenských retribučných súdov, podľa rozhodnutia školiteľa so študentom buď na najvyššej úrovni – Národného súdu v Bratislave, alebo nižších súdov analyzovať a popísať konkrétne súdne kauzy a v závere sa vysporiadať s princípom odvety, ktorý by mal byť demokratických režimoch prísne zakázaný.

2. Vývoj inštitútu povinného podielu v dejinách novodobého práva platného na Slovensku - VOĽNÁ
The Development of the Institution of Compulsory Share in the History of Modern Law in Slovakia
Anotácia: Povinný podiel predstavuje novodobý inštitút zákonného dedenia, posilňujúci väzby medzi zákonnými dedičmi a poručiteľom, ktorí sú najbližšími príbuznými a dedením povinného podielu sa obmedzí autonómia vôle poručiteľa v rozumnej miere zachovať pre týchto
zákonných, neopomenuteľných dedičov ich primeraný dedičský podiel. Práca má za cieľ sledovať vývoj tohto inštitútu od prijatia prvej úpravy v Dočasných súdnych pravidlách cez vývoj v dualizme na podklade forenznej právnej obyčaje a judikatúry a právnej vedy I. ČSR až do jeho unifikácie a uzákonenia v I. občianskom zákonníku, zákone č. 141/1950 Zb.

Témy BP:

1. Zákon o federalizácii ČSR a jeho historickoprávne perspektívy na Slovensku v rokoch 1968 – 1989 - VOĽNÁ
The Act on the Federalisation of the Czechoslovak Socialist Republic and its Historical and Legal Perspectives in Slovakia in 1968-1989
Anotácia: Predmetom práce bude historický vývoj smerujúci k prijatiu útavného zákona č. 143/1968 Zb. ako aj rozbor zásadných ústavných rámcov ďalšej existencie dvoch národov: Čechov a Slovákov počas obdobia normalizácie a tiež venovať náležitú pozornosť aj pokusom jeho zmeny na konci 80. rokov 20. storočia. Práca má za cieľ postihnúť ústavnoprávny pomer dvoch štátotvorných národov a ich neľahkej konexistencie v poslednej fáze spoločnej štátnosti. Umožňuje pozrieť sa na problém zloženého štátu z právnohistorickej perspektívy vlastných národných a štátnych dejín.

2. Vývoj vedy trestného práva na Slovensku (1918-1989) na príklade vybranej osobnosti trestnoprávnej vedy - VOĽNÁ
Development of Criminal Law Science in Slovakia (1918-1989) on the Example of a Selected Personality of Criminal Law Science
Anotácia: Veda trestného práva na Slovensku počas existencie československej štátnosti bola vždy popoluškou právnej vedy, keďže za obdobie 20. storočia, kedy sa právna úprava trestného práva sformovalo do svojej modernej podoby, sa nevyskytla žiadna relevantná trestnoprávna škola na Slovensku. Práca má za úlohu venovať pozornosť nemnohým osobnostiam slovenskej trestnoprávnej vedy a ich hlavným témam a problémom, ktorým sa venovali.

3. Dedičskoprávne opatrenia proti drobeniu poľnohospodárskych pozemkov v dualistickom Uhorsku a I. ČSR - VOĽNÁ
Inheritance-law Measures Against the Fragmentation of Agricultural Land in Dualist Hungary and I. Czechoslovakia
Anotácia: Zákaz drobenia poľnohospodárskych pozemkov má významnú úlohu pri zachovaní ekonomickej rentability pôdy a jej výnosnosti. Umožňuje zachovať pôdny fond stále efektívny a funkčný aj pre ďalšie generácie vlastníkov, ktorí tak k nej budú mať bližší vzťah a zachováva sa ním aj jasná vlastnícka štruktúra. Práca má za cieľ postihnúť tie právne úpravy a inštitúty, ktoré chránili jedinečnosť pôdy a jej funkcií a ktoré sa viazali na právnu úpravu vysporiadania dedičstva v dejinách moderného dedičského práva v práve platnom na Slovensku do roku 1950, vrátane zákona č. 139/1947 Zb.

4. Ústavnoprávne konzekvencie zmocňovacieho zákonodarstva v I. a II. ČSR z pohľadu dobovej konštitucionalistiky - VOĽNÁ
Constitutional Consequences of the Enabling Legislation in the I. and II. Czechoslovakia from the Point of View of Contemporary Constitutional Studies
Anotácia: Zmocňovacia normotvorba predstavuje v ústavných dejinách Európy po I. svetovej vojne významný medzník prieniku výkonnej moci do výsostnej právomoci zákonodarných zborov prijímať právne normy a tvoriť právny poriadok daného štátu. Nelimitovaná delegácia moci na moc výkonnú nie je normou ale abuzom, zneužitím princípu trojdelenia moc a preto si práca za cieľ kladie odkrytie na podklade názorov československej konštitucionalistiky kritiku aj možnosti akceptácie tohto výnimočného druhu legislatívy prijať vládne nariadenia s mocou zákona alebo dekrétov prezidenta s mocou ústavného zákona v I. a II. ČSR.

5. Postavenie prezidenta I. vojnovej Slovenskej republiky v systéme najvyšších orgánov štátu - VOĽNÁ
The Position of the President of the First War Slovak Republic in the System of the Supreme Bodies of the State
Anotácia: Výnimočné postavenie prvej hlavy štátu, ktorý sa v októbri 1939 stal Dr. Jozef Tiso sleduje práca z pohľadu jeho ústavného vymedzenia v úst. zákone č. 185/1939 Sl. z. a tiež ďalšej legislatívy, rozširujúcej jeho ústavné postavenie a kompetencie. Práca má úvodom zhodnotiť postavenie vtedajších hláv – prezidentov v demokratických štátoch typu I. ČSR alebo Weimarskej republiky a následne sledovať postavenie vodcovského princípu po vzore Tretej ríše A. Hitlera. Jeho vodcovský princíp sa chcel realizovať aj na Slovensku a práca má preto postihnúť aj tieto tendencie vývoja, smerujúce k autoritatívnemu ľudáckemu režimu. Práca
má byť príspevkom k dejinám vzniku a vývoja minulých, „hnedých“ autokracií a tyranií v Európe.

6. Intestátne dedenie podľa socialistických občianskych zákonníkov a súdnej praxe - VOĽNÁ
Intestate Succession According to Socialist Civil Codes and Court Practice
Anotácia: Dedenie zo zákona dnes predstavuje podľa dodnes platného občianskeho zákonníka významnejší dedičský titul než dedenie zo závetu, hoci tento titul má prednosť pred dedením zo zákona. Práca ma postihnúť charakteristiku zákonnej úpravy podľa dvoch socialistických zákonníkov a venovať pozornosť vývoju dedičských skupín a dedičských zásad viazaných na zákonné dedenie. Autor práce sa má zamerať aj na prípadnú judikatúru, ktorá rozširovala výklad veľmi úzko poňatej dedičskoprávnej úpravy u nás počas posledných viac ako 70. rokov občianskoprávnej právy v OZ.

doc. JUDr. Peter Vyšný, PhD. Ph.D.

Komunikácia: emailom alebo cez MS Teams či osobne - na základe predchádzajúcej dohody emailom

Témy DP:

1. Franský súdny proces vo svetle Lex Salica - VOĽNÁ
Frankish Court Process in the Light of Lex Salica
Anotácia: Diplomová práca zrekonštruuje priebeh franského súdneho procesu primárne na základe prameňa Lex Salica. Zároveň sa pokúsi vymedziť a vysvetliť podstatné prvky (charakteristiky, princípy, inštitúty) tohto procesu.

2. Prirodzené právo, právo národov a medzinárodné právo Francisca de Vitoriu - VOĽNÁ
Francisco de Vitoria on Natural Law, Law of Nations and International Law
Anotácia: Diplomová práca primárne na báze diel Francisca de Vitoriu zrekonštruuje jeho komplexnú teóriu prirodzeného práva, práva národov a medzinárodného práva.

Témy BP:

1. Prvá Československá republika – demokratický a právny štát? - OBSADENÁ - Jakub Davídek
The First Czechoslovak Republic – a State of Democracy and Rule of Law?
Anotácia: Bakalárska práca kriticky zhodnotí ústavný systém a politickú kultúru 1.ČSR s cieľom zodpovedať otázku, či tento štát mal charakter demokratického a právneho štátu.

2. Perestrojka a zánik Zväzu sovietskych socialistických republík – ústavnoprávne aspekty - OBSADENÁ - Tadeáš Kotes
Perestroika and the Demise of the Union of Soviet Socialist Republics – constitutional aspects.
Anotácia: Bakalárska práca zmapuje obdobie perestrojky a zániku ZSSR a preskúma ústavnoprávne aspekty oboch týchto procesov.

3. Detská práca v Spojených štátoch amerických v 20. storočí - OBSADENÁ - Tamara Pölzmann
Child Labor in the 20th-Century United States
Anotácia: Bakalárska práca preskúma fenomén detskej práce vo svetle vyvíjajúcej sa doktríny a legislatívy USA v 20. storočí.

4. Pápežská schizma – právne aspekty - OBSADENÁ - Juraj Repaský
Papal Schism
Anotácia: Bakalárska práca preskúma právne aspekty tzv. pápežskej schizmy.

5. Plebejský tribún – predchodca moderného ombudsmana? - VOĽNÁ
Plebeian Tribune - the Predecessor of the Modern Ombudsman?
Anotácia: Bakalárska práca sa pokúsi zodpovedať otázku, či antického rímskeho plebejského tribúna možno považovať za predchodcu moderného ombudsmana.

6. Postavenie cisára v ústave principátu. - VOĽNÁ
Position of the Emperor in the Constitution of the Principate
Anotácia: Bakalárska práca preskúma postavenie, ktoré mal v ústave antického rímskeho štátu obdobia principátu cisár. Zároveň sa bakalárska práca pokúsi ukázať, ako a prečo bolo možné, zakomponovať do tejto pôvodne v podstate ešte republikánskej ústavy úrad cisára.

JUDr. Ingrid Lanczová, PhD.

Komunikácia: e-mailom na adrese inge.lanczova [at] gmail.comtarget="_blank"

Témy DP:

1. Vývoj volebného práva žien v USA - OBSADENÁ - Bc. Radka Karellová
Development of Women´s Suffrage in the USA
Anotácia: Cieľom práce je priblížiť získanie volebného práva ženami v Spojených štátoch amerických, jeho vývoj v kontexte historických udalostí, ktoré smerovali k celkovému lepšiemu sociálnemu a spoločenskému postaveniu žien so zohľadnením osobitných pomerov afroamerických žien. Súčasťou diplomovej práce bude komparácia s československými historickými pomermi (získanie volebného práva ženami v Československu) a náhľad na účasť žien na verejnom živote v súčastnosti v USA a na Slovensku.

2. Európska integrácia - história a aktuálne výzvy - VOĽNÁ
European Integration - History and Actual Challanges
Anotácia: Cieľom práce bude vysvetlenie historických dôvodov európskej integrácie a jej potreby v súčasnosti, práca so zakladajúcimi zmluvami EÚ a analýza vybraných dvoch výziev európskeho spoločenstva (pre spracovanie témy je potrebná znalosť anglického jazyka).

Témy BP:

1. Commonwealth - dejiny, zásadné princípy fungovania a relevancia v súčasnosti - VOĽNÁ
Commonwealth - History, Fundamental Principles and Relevance Today
Anotácia: Práca sa bude zaoberať dôvodmi vytvorenia Commonwealthu, jeho povahou a relevanciou v súčasnosti. Základom bude oboznámenie sa s deklaráciami v chronologickom poradí a abstrahovanie základných princípov jeho fungovania (pre spracovanie témy je potrebná znalosť anglického jazyka).

2. ,,Rassenschande“ - komparácia nemeckej a slovenskej protižidovskej právnej úpravy - OBSADENÁ- Soňa Štadániová
"Rassenschande" - Comparison of German and Slovak Anti-Jewish Legislation
Anotácia: Základom práce bude komparácia protižidovskej legislatívy zameranej na tzv. ,,zneúctenie rasy“ v nacistickom Nemecku a vojnom Slovenskom štáte. Analyzovaný bude dobový koncept ,,rasy“ v európskom ponímaní, osobitne v nacistickom Nemecku a v Slovenskom štáte.

3. Požiadavky na plnú spôsobilosť na právne úkony v právnych dejinách na území Slovenska - OBSADENÁ- Patrícia Pátková
Requirements for Full Legal Capacity in the Slovak Legal History
Anotácia: Cieľom bakalárskej práce je predstaviť statusové vlastnosti, ktoré mali v uhorskom feudálnom práve vplyv na spôsobilosť na právne úkony a ukázať ako sa v priebehu historického vývoja vyvíjali požiadavky na plnú spôsobilosť na právne úkony. Autorka determinuje hlavné okolnosti, ktoré tento vývoj podmienili a urobí komparáciu z kvantitatívneho a kvalitatívneho hľadiska.

JUDr. Patrik Hrbek

Komunikácia: e-mailom na adrese hrbek [at] olympic.sktarget="_blank"

Témy BP: 

1. Zodpovednosť športovca za úraz spôsobený pri výkone športu - OBSADENÁ - Ondrej Šatura
Legal Liability of an Athlete for an Injury Caused While Performing Sports
Anotácia: Cieľom práce je priblížiť výkon športovca pri športovej činnosti a právne dôsledky pri jeho konaní, ktorého výsledkom môžu byť zranenia, konfliktné situácie, ktoré sú riešené na trestnoprávnej alebo občianskoprávnej úrovni. Konfrontovať chceme právne normy a ich aplikáciu v praxi pri výkone športovej činnosti a rozhodovaciu prax. Zameriame sa tiež na riešenie právnych sporov v športe z pohľadu vzniku škody a ich trestnoprávne a občianskoprávne dôsledky. Analyzujeme tiež prípady, ktoré sa stali v minulosti na Slovensku a v zahraničí, a boli riešené pred orgánmi spravodlivosti.

2. Pracovnoprávne postavenie športovcov v Slovenskej republike a iných krajinách - OBSADENÁ - Viera Ružičková
Legal Status of Athletes in the Slovak Labour Law and Other Countries
Anotácia: Postavenie športovcov v systéme pracovného práva bolo dlhé roky predmetom diskusií na Slovensku i v zahraničí. Ich nejednoznačný pracovnoprávny status súvisiaci so špecifickými faktormi ovplyvňujúcimi povahu právnych vzťahov v rámci športu sa premietol do častokrát nejasnej či nepostačujúcej právnej úpravy, ako aj do praxe. Cieľom práce je posúdenie postavenia športovca v právnom poriadku Slovenskej republiky cez optiku závislej práce a komplexná analýza vnútroštátnej právnej úpravy tejto problematiky na pozadí širšieho kontextu právneho poriadku a praxe Európskej únie. Práca sa ďalej zameria na komparáciu slovenskej úpravy s úpravou iných vybraných krajín a pokúsi sa navrhnúť úpravu, ktorá by zohľadňovala európske trendy, rozhodnutia a prax.

JUDr. Jozef Kolárik, PhD.

Komunikácia: e-mailom na adrese jozef.kolarik [at] gmail.comtarget="_blank" alebo osobne stredy od 10:15-11:45 v m. č. 11, prípadne aj iné dni po dohode cez e-mail. 

Téma DP:

1. Postavenie a činnosť notára - OBSADENÁ - Bc. Linda Blašková
Status and Activities of a Notary Public
Anotácia: Diplomová práca analyzuje v rovine platného práva charakteristiku a postavenie notára a notársku činnosť. Súčasťou práce je aj krátky exkurz historického vývoja inštitúcie notárstva na území Slovenska a status notára vo vybraných štátoch. Diplomová práca by mala obsahovať aj činnosť notára ako súdu prvej inštancie v dedičskej agende a názory na využívanie služieb notára a jeho postavenie v systéme práva. 

Téma BP:

1. Správne súdnictvo v 1. ČSR - OBSADENÁ - Eva Prokayová
Administrative Judiciary in the 1st Czechoslovak Republic
Anotácia: Bakalárska práca v rovine právnohistorickej analyzuje zriadenie a činnosť Najvyššieho správneho súdu a jeho postavenie v zmysle zákona č. 3/1918 Zb. o najvyššom správnom súde a riešení kompetenčných konfliktov a následnú právnu úpravu z roku 1937 v podobe zákona o najvyššom správnom súde. V práci by mala byť venovaná aj pozornosť postaveniu správneho súdnictva v deľbe moci, inštitucionálnej a personálnej nezávislosti a rozhodovacej činnosti tohto orgánu. 

JUDr. Jakub Löwy, PhD., LLM

Komunikácia: e-mailom na adrese: jakub.lowy [at] gmail.comtabindex="-1"

Témy DP: 

1. Vymožteľnosť práva - VOĽNÁ
The Enforceability of Law
Anotácia: Vymožiteľnosť práva determinuje široké spektrum faktorov. Popri právnych aj ekonomické, sociologické, atď. Téma predpokladá spracovanie problematiky vymožiteľnosti z hľadiska hodnotenia jednotlivých nástrojov, ktoré zabezpečujú tento proces, ako aj tých, ktoré sa na konečnej vymožiteľnosti priamo podieľajú. Cieľom je následne kriticky zhodnotiť platný právny stav a zároveň sformulovať návrhy de lege ferenda.

2. Trovy konania v modernom civilnom procese - VOĽNÁ
The Cost of Proceeding in Modern Civil Process
Anotácia: Napriek tomu, že trovy konania predstavujú až sekundárnu otázku v civilnom procese, z odborného hľadiska pravidelne zapĺňajú stránky odborných periodík. Téma predpokladá spracovanie súčasného stavu právnej úpravy trov konania, a to aj za  pomoci interpretačných metód a s akcentom na rozhodovaciu prax najvyšších súdnych autorít. Nutné je potom analyzovať všetky jednotlivé zložky trov konania, a to najmä v sporovom konaní. Cieľom je následne kriticky zhodnotiť platný právny stav a zároveň sformulovať návrhy de lege ferenda, a to aj v komparácií s právnymi úpravami iných štátov.

 

Tešíme sa na spoluprácu